fbpx
Надихайтесь та творіть

«Надихайтесь та творіть» історії українського хендмейду. “HANDMADE-Expo”

Одна із задач організаторів виставки HANDMADE-Expo – це натхнення творчих людей, тому ми починаємо публікації про особистостей з мрією та їх шлях до успіху. Історії українського хендмейду в рубриці «Надихайтесь та творіть».

Перша історія про засновника і натхненника виставки HANDMADE-Expo – Аллу Володимирівну Путинцеву. Людину, яка вперше запросила українських майстрів рукоділля продемонструвати авторські вироби широкій аудиторії, а виставка, заснована нею, стала для багатьох відправною точкою від хобі до бізнесу!

Алла Володимирівна, наступного року виставка HANDMADE-Expo буде святкувати 15-річчя. Розкажіть як і чому виникла ідея виставки рукоділля? З чого все почалось?


На початку 2000-х наша компанія «шукала себе». Два роки ми проводили виставки моди «Одеський подіум» з великою програмою показів нових колекцій одягу в концертно-виставковому залі Морвокзалу в Одесі. У них брали участь провідні дизайнери та швейні підприємства України, такі як – Михайло Воронін, Вікторія Гресь, Віктор Анісімов, Оксана Караванська, ДМ Ріто, фабрики «Роза», «Україна» і багато інших. У рамках цих виставок проводилися покази мод не тільки українців, а й французів, зокрема з міста Леон, які приїжджали до нас у пошуку натхнення і нових імен. Проте, у 2003 році нам довелось згорнути цей проект через технічну складність роботи в іншому місті та ми створили новий проект в Києві – виключно оптову бізнес виставку «Тканини, нитки, фурнітура», яка знайшла свій майданчик в Торгово-промисловій палаті України на Львівській площі. На той час це був найбільший виставковий зал Києва. Інших просто не існувало або велося їх будівництво. Виставка «Тканини, нитки, фурнітура» стала кращою оптовою виставкою товарів для легкої промисловості в галузі легпрому, про що ми отримали в 2004 році  офіційний лист Мінпромполітики України. Важливо додати, що на той час у цій галузі не було оптових виставок, опт готової продукції з’явився набагато пізніше. Тогочасні виставки проходили у форматі ярмарків.

Нашу виставку, як єдиний оптовий майданчик, і вибрала для себе одна з компаній, яка продавала товари для рукоділля. Це викликало фурор!

Компанія продала всі товарні запаси, а на наступних виставках кількість компаній, що просували на ринок товари для рукоділля, зростала в геометричній прогресії. В цей час виникла потреба зворотного зв’язку, і ми стали думати про залучення майстрів рукоділля, які б демонстрували готову продукцію. На той час їх було мало – ледь не одиниці. На першу виставку майстрів ми знайшли 8 чудових жінок, вже тоді похилого віку, які присвятили себе мистецтву рукоділля. Отже ідею зібрати майстрів рукоділля підказало саме життя.

Як ви вважаєте чому в Україні, де рукоділля здавна займає важливе місце в житті, якийсь час для багатьох це було тільки хобі?


У СРСР вважалося, що потрібно працювати на благо держави, а всякі там вишивки і рукоділля – баловство знічев’я, аматорство або заняття «бідних сільських людей» і ставилися до нього без належної поваги. Хоча заохочувалася офіційна народна творчість й існувала Спілка майстрів народної творчості з жорсткими критеріями «народності». Все інше рукоділля було «поза законом».
Ми ж вирішили «узаконити» рукоділля та оголосили перший Всеукраїнський конкурс авторського рукоділля, і водночас розширити коло учасників виставки. Назву «Арт-Країна» він отримав дещо пізніше. Коли, готуючи конкурс, ми звернулися в кілька організацій і відомий всім музей для співробітництва, всюди отримували відповідь, що оскільки роботи наших майстрів не відповідають критеріям «народності», то на увагу вони не заслуговують. Це з одного боку. З іншого – оскільки це непрофесіонали, а любителі, то і говорити про цінність їх робіт не варто і інтересу вони не представляють. Тоді було прийнято остаточне рішення взяти курс на сучасне рукоділля без прив’язки до класичної народності і професійної освіти авторів.
І ми мали рацію!
Перший Конкурс це була фантастична експозиція! Близько 50-ти учасників і сотні шедеврів, що зберігалися роками в шафах, ящиках, скринях. На паличках і в саморобних рамах вони розмістилися на стендах у ТПП України. Багетні компанії приєдналися до нас пізніше, тому кожен оформляв роботи як міг.

Відвідувачі та журі, зокрема Голова журі Ольга Маріно, були захоплені високим художнім смаком, майстерністю і технікою авторів. Навіть тодішній президент України В.Ющенко, в приймальню якого ми передали фото, зацікавився роботами. Майстри були щасливі: нарешті їх творчість була оцінена гідно, отримала заслужене визнання і свою виставку. Вони про це і не мріяли. Поступово до нас стали приєднуватися професіонали. Так у виставках брали участь вишивки та килими відомого кримськотатарського художника Мамута Чурлу. А зараз в ній беруть участь члени різних творчих спілок.

Ми пишаємося, що взяли безпосередню участь у відродженні українського рукоділля, що тисячі людей знайшли для себе новий шлях в житті та можливість заробітку – відкрили свої магазини, сайти, курси.
Творчість українців – це те, що зараз підкорює весь світ, і ми раді, що сприяли цьому процесу.

Впевнена, що сьогоднішнє рукоділля стане зразком «народності» свого часу.

Бути першими – це складно, чи навпаки – це надихало Вас?


Я завжди вважала, що творчістю має бути просякнута вся людська діяльність. Інакше не цікаво жити. Торити нові шляхи завжди не легко, але дуже цікаво проявляти таким чином свою творчу складову. Ми відчуваємо запити часу і намагаємось дати на них якісну відповідь. І так працює кожен із нас.

Ми, як і наші майстри намагаємось розкрити себе у творчості. Просто у нас інші засоби творення. Хтось  творить борщі, ляльки, картини, одяг, спектаклі, фільми. Ми творимо нову галузь культури українського суспільства та сподіваємось поширити її на увесь світ.
Увесь свій шлях ми мріяли, вигадували, аналізували, створювали, відстоювали, закохувались у творчість майстрів та захоплювали нею великий загал, пропагували, ішли вперед і досягали незважаючи на перешкоди і складнощі. HANDMADE -Expo- це наше натхнення, творчій шлях і наше життя.

Але я думаю, що підсвідомо мене надихали спогади про фантастичні домоткані зшиті вручну та вишиті сорочки і рушники моєї бабусі Фатіїни, що померла під час війни на Чернігівщині. Я була зачарована ними у дитинстві.

За роки проведення виставки, яка авторська робота Вас найбільше вразила?


У мене є майстри, яких я особисто виділяю. Їх біля 10. Їх роботи близькі моїй душі. За десятиріччя роботи я не можу назвати одного автора чи роботу, але завжди з теплотою пам’ятаю тих перших.

Який Ваш секрет вдалого планування часу?


Не знаю повірите мені чи ні, але після перших 7-ми років праці, коли я все контролювала і тримала у голові, я так втомилась, що втратила цю здатність. Мій «жорсткий диск оперативної пам’яті» переповнився. І я переключилась на «облачу схему». Я все чую, бачу, знаю і десь ця інформація зберігається, а контроль вмикається тільки перед важливими моментами. Так що я можу сказати, що час планує мене.

Хто вам допомагав і допомагає?


Першою помічницею була моя найменша донька. Вона почала мені допомагати з 12 років. Потім я запросила на роботу молодих дівчат, з якими ми починали виставки у Києві. Зараз, на щастя, зібралась дуже професійна команда творчих людей. І цей допис – їх творча розробка. Керують розвитком дві мої старші доньки. Але на довгому шляху було всяке, як і у житті.

Напевно Ви також займаєтесь рукоділлям?


Так, я займаюсь рукоділлям – в’яжу дочкам шапки, онучці одяг на барбі, шию одяг, відновлюю старі родинні меблі.

Яке ще хобі Ви маєте, що надає Вам заряд позитивних емоцій


Оформлення експозицій «Арт-Країна», «Мистецтво наших бабусь» та лаунж-зони виставки.

А Ваша мрія зараз пов ‘язана з виставкою? Яка вона?


Так, мрія є і вона про виставку. Та про мрію я не розкажу, бо багато охочих перехоплювати наші ідеї. Такого досвіду вистачає. Надаю перевагу втіленню.

Спілкуючись з майстрами багато років, Ви чуєте різні історії. Як Ви вважаєте, що найголовніше для ма1стра в Україні, щоб трансформувати своє творче хобі у бізнес?


Головне віра в себе, абсолютна впевненість, що займаєшся своєю справою і що вона цікава людям. А також те, що називається ДРАЙВ. Без нього не можна нічого досягти.

Розкажіть про себе, а ми напишемо вашу історію на сторінках виставки HANDMADE-Expo в рубриці “Надихайтесь та творіть”. Щоб про вас та ваші вироби дізнались наші читачі заповніть будь ласка анкету за посиланням »»

About the author

Ще новини